ICOLD COMMITTEES AND SANCOLD WORKING GROUPS

 

 

 

SA representatives on ICOLD Committees

and SANCOLD Working Groups: 2018

 

No

Committee Name

Term

SA Representative

SANCOLD

Working Group

A

Committee on Computational Aspects of Analysis and Design of Dams.

2017-2020

G Roberts

RSA               membership approved in Vienna

C

Committee on Hydraulics

2019-2021

H-J Wright

D Cameron-Ellis

D

Committee on Concrete Dams

2018-2021

Q Shaw

(Vice Chairman)

J Kroon H-J Wright A Botha

D Ochan

E

Committee on Embankment Dams

2017-2020

D Badenhorst (Vice Chairman)

H Elges

K Legge (Geofabrics) C Fraser

C Fynn

F

Committee on Engineering Activities Associated with the Planning Process for Water Resources Projects

2014-2017

L Mabuda

M Mugumo

J van der Mescht

H

Committee on Dam Safety

2018-2021

I Segers

L Hattingh

L van den Berg B Sibanda

A Kockott

B Kendaragama

I

Committee on Public Safety Around Dams3

2016-2019

 

Vacant-SANCOLD Members please apply to the Secretary

J

Committee          on        Sedimentation           of Reservoirs

2017-2020

Prof G Basson

Approved in Vienna

K

Committee on integrated operation of hydropower stations and reservoirs

2015-2019

L Furstenburg

J Basson J Sawyer

L

Committee on Tailings Dams

2017-2020

D Grant-Stuart

A Copeland J Wates

S Dorman

B Makgekgenene D Brink

M

Committee on Operation, Maintenance and Rehabilitation of Dams

2017-2020

P Pyke

(Vice Chairman)

L Moloi

Rep of Umgeni Water

O

Committee on the Register of Dams & Documentation

2017-2020

B Collet

W Ramokopa from the Dam Safety Office (DSO).

P

Committee on Cemented Materials Dams

2017-2020

D Cameron-Ellis

Vacant-SANCOLD Members please apply to the Secretary

Q

Committee on Dam Surveillance

2017-2020

L Hattingh (Chairman)

A Botha DJ Hagen

S

Committee on Flood Evaluation and Dam Safety

2015-2020

J Smithers

 

T

Ad hoc Committee on prospective and new challenges for dams and

reservoir in the 21st century

2017-2020

H Anderson1

 

V

Committee Equipment for Hydromechanical

2016-2019

R van Wyk

Nomination to Central Office 

Dr M Ellis

 

Y

Committee on Climate Change

2017-2021

G de Jager

Corresponding member

Z

Committee on Capacity Building and Dams (Ad Hoc Committee)

2017-2021

G de Jager

To be Nominated to CO

RE

Committee on Resettlement due to Reservoirs

2018-2021

K Naidoo

Nomination to Central office

Representation cannot be changed In the case of an ad hoc committee.  SANCOLD Working Group members make inputs into the ICOLD Committee via the SANCOLD Representative.

SANCOLD Working Groups for

SANCOLD Guidelines and Publications

 

Guideline/Publication

Convenor

SANCOLD Working Group

Guideline on Floods

Fanie van Vuuren

Andre’ Gorgens

Danie van der Spuy David Cameron-Ellis

Guideline on Risk Analysis

Louis Hattingh

Ivor Segers Pilate Moyo Moses Motaung Gerald de Jager

Louis Kirsten

Geotextiles for Dams

Kelvin Legge Danie Badenhorst

Prof Fannin

+Local experts

Your Dam Publication

Kelvin Legge

 

Your Tailings Dam

Duncan Grant-Stuart

 

Guideline on Ecological Water Reserve

Gerald de Jager

Ms Hermien Oberholzer Dr Patsy Scherman

Guideline on Blasting Practices

David Cameron-Ellis

Claude Cunningham Gerrie van Jaarsveld

Seismic

Anglo American drives initiative

David Cameron- Ellis Graham Roberts

Pollution Control Dams

Kelvin Legge

 

Freeboard

TBC

Louis Hattingh David Cameron-Ellis

Henry-John Wright Wally Ramokopa



joomla templatesfree joomla templatestemplate joomla
Copyright © 2019  SANCOLD   Design by Aqula Creative Communications |